Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Otáčivé hlediště se z krumlovské zahrady stěhovat nemusí. Rozhodla o tom komise

středa, 27. února 2019, 16:08

Točna se ze zámecké zahrady v Českém Krumlově přesouvat nebude. Dnes o tom rozhodla komise ministra kultury, která je složená ze zástupců státu, města, kraje i památkářů. Ti přitom proti Otáčivému hledišti dlouho bojují. Podle nich by mohla konstrukce ohrozit zapsání Krumlova v seznamu UNESCO. Novou podobu hlediště by měla určit architektonická soutěž.

Návrh ministra kultury, aby hlediště zůstalo v krumlovské zámecké zahradě dnes komise složená ze zástupců státu, města, kraje a památkářů přijala. Za České Budějovice je v komisi náměstek Juraj Thoma. „Mám smíšené pocity, protože po téměř pěti letech zažívám jakési jihočeské déjà vu . Přesně v tomto stavu - tedy otáčko zůstává na místě v zámecké zahradě - jsem toto téma v roce 2014 opouštěl jako dojednanou věc po skončení mého primátorského mandátu. Nyní v roce 2019, jsme tedy přesně tam, kde v roce 2014, což je zajímavé,“ uvedl Thoma

Podle něj je bourat a stěhovat otáčivé hlediště jinam naprostým nesmyslem. „Jsem rád a oceňuji odhodlání pana ministra kultury, který i dnešním jednáním a stanoviskem potvrdil, co všichni cítíme. Tímto ministr ukončil téměř pět let nekonečných akademických debat, které, jak vidno, nikam stejně nevedly,“ dodal po jednání komise. 

Spor o setrvání či přesunutí točny se přitom řeší léta. Ještě před půl rokem předchůdce současného ministra kultury Ilja Šmíd uvažoval o variantě, že by se otáčivé hlediště přesunulo ze zámecké zahrady do areálu bývalého zahradnictví. Premiér Andrej Babiš ale uvedl, že by točna měla zůstat v zámecké zahradě.

Ministr kultury Antonín Staněk je s výsledkem jednání spokojený. „Jsem velmi rád, že jsme se s komisí shodli v pohledu na další budoucnost unikátního otáčivého hlediště. V tomto duchu nyní bude zadána soutěž architektonického řešení včetně zázemí pro diváky. Věřím, že už bude konec všem dohadům a spekulacím," řekl Staněk.

Rozhodnutí ministra překvapilo starostu Českého Krumlova Dalibora Cardu. „Předposlední jednání bylo o prodloužení části zahrady," řekl dnes Carda. „Zastavili jsme změnu územního plánu, začali jsme řešit prodloužení zahrady ... Jsme připraveni reagovat na požadavek komise, když pan ministr vyřídí v Paříži, že tohle, tohle i tohle je v pořádku," uvedl a připomněl tak další varianty, které se kvůli točně zvažovaly.

Náměstek hejtmanky Pavel Hroch (Jihočeši 2012) dnes uvedl, že kraj i město České Budějovice potvrdily postoj, že má být hlediště zachováno tam, kde je. Z pracovní skupiny vyplynulo, že město se hlásí k dalšímu pokračování a po jednání pana ministra v Paříži by mělo zahájit přípravné práce k architektonické soutěži o budoucí podobě hlediště.

Napsal(a) Elmira Talířová, ČTK | Foto Otáčivé hlediště

Štítky otáčivé hlediště, Český Krumlov

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předemSouzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Dnes, 11:38Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana,...

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcemPodle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Dnes, 10:11Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva...

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráciZeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Dnes, 09:18Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o