Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeští památkáři investují přes sto milionů, vstupné mírně zdraží

čtvrtek, 21. března 2019, 15:09

Jihočeští památkáři zahájí sezonu 30. března. Do obnovy hradů a zámků letos investují téměř 101 milionů Kč. Letos dokončí experimentální obnovu středověké věže v Rožmberku nad Vltavou a Horskou zahradu v Českém Krumlově. Vstupné na většině zámků zdraží o 20, někde o 30 Kč.

„Na některých památkách mírně zvyšujeme ceny. Hlavní důvod je ten, že inflační spirála se roztáčí, v letošním roce extrémně stoupají ceny energií a náklady, které souvisí s restaurátorskými a stavebními pracemi,“ řekl ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. Jihočeští památkáři podle něj potřebují na minimální provoz, mzdy a hlavní aktivity 200 milionů korun ročně, od státu dostanou na rok 60 milionů.

Památkáři dokončí několikaletou experimentální obnovu středověké věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou, letos budou náklady přes 3,5 milionu. Vztyčí krov, položí dřevěný ochoz, který bude sloužit jako vyhlídka, opraví schodiště i podlahy v interiérech.

Zámek Hluboká připraví prohlídky reprezentačních pokojů s Danielem Hermanem. Rozšíří tak počet zvláštních prohlídek, k nimž patří okruh s kastelánem po soukromých apartmánech či návštěva hostinských pokojů s kurátorkou. „Pan ministr na zámku kdysi jako průvodce pracoval,“ řekl Pavelec. Hluboká také opraví a odvodní opěrnou zeď pod Horní zahradou a připraví projekt pro obnovu skleníku v zimní zahradě.

Ve Vimperku pokračuje tříletá obnova horního hradu za 120 milionů Kč, které památkáři získali z programu IROP. Zahrnuje sítě i interiér. Nově památkáři na Vimperk získali 220 milionů z programu české vlády Péče o národní kulturní dědictví. Od roku 2021 tak chtějí obnovit části fasád a střechy horního zámku, sál a zbylé fasády dolního, zahrady, povrchy nádvoří i zlikvidovat dřevomorku v severním křídle dolního zámku.

Červená Lhota letos dokončí odbahnění rybníka za 23,4 milionu Kč. Zámek v Jindřichově Hradci obnoví arkády u rondelu, Landštejn omítky hradních plášťů, Třeboň oplocení u Novohradské brány a chystá i návštěvnické centrum v bývalé faře Domanín. Dačice oživí zámecký park, klášter Zlatá Koruna opraví historické záchody.

Jihočeské památky nabídnou i nové expozice. Jindřichův Hradec výstavu loutek i kolekci o rodu Černínů se stovkami předmětů včetně stanu, daru tureckého sultána císařskému vyslanci Heřmanu Černínovi. Landštejn vystaví dělové koule nalezené v hradní studni, Červená Lhota představí obnovený pokoj prince Aloise Alexandra Schönburg- Harternsteina.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky památky, jižní Čechy, zámek, vstupné

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřelaBabišova francouzská restaurace zavřela

Babišova francouzská restaurace zavřela

čtvrtek, 17. října 2019, 12:52Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše...

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTKFotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

čtvrtek, 17. října 2019, 12:04Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPDSoud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

čtvrtek, 17. října 2019, 10:58Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o