Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeský kraj přestaví v Bechyni Dům služeb na muzeum keramiky

sobota, 3. srpna 2019, 11:25

Jihočeský kraj investuje přibližně 27 milionů korun do přestavby Domu služeb v Bechyni na Táborsku. Místo toho vznikne v rekonstruovaném prostoru mezinárodní muzeum keramiky. Expozice je nyní umístěna v budovách někdejšího zámeckého pivovaru a spravuje ji Alšova jihočeská galerie. Tyto prostory jsou nevyhovující, uvedl Jihočeský kraj v tiskové zprávě.

„Důvodem pro stěhování muzea jsou jistě i náklady spojené s nájmem," uvedl krajský radní Antonín Krák (ČSSD). Rekonstrukci uhradí z 85 procent dotace Evropské unie, zbytek zaplatí Jihočeský kraj.

Rekonstrukce začne ještě letos a potrvá přibližně rok. Podle Kráka přestavba původní Dům služeb zásadně změní. „Z budovy zůstane v podstatě jenom skelet a vznikne velký otevřený prostor, kde lépe vyniknou umělecká díla," řekl radní.

Mezinárodní muzeum keramiky vzniklo v Bechyni v roce 1967, a to i v souvislosti s konáním mezinárodních symposií keramiky v České republice. Keramika se kromě toho v Bechyni vyráběla od 16. století. Hlavní rozvoj přišel v 19. století. V roce 1875 tam knížecí rod Paarů začal ve své továrně vyrábět kachlová kamna a hliněné nádobí, o devět let později vznikla keramická škola.

Napsal(a) ČTK | Foto Michal Ritter

Štítky ČR, správa, muzea, stavby, Jihočeský, Bechyně

O čem píše Drbna.cz

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především mužeElektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Dnes, 11:42Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261...

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomýmKoupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Dnes, 09:17Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní...

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročněSTATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

úterý, 15. října 2019, 13:15Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o