Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Rekonstrukce vlakového nádraží v Budějcích začne v první polovině příštího roku

čtvrtek, 8. srpna 2019, 10:36

Opadaná omítka, posprejované zdi a zničená malba. Na první pohled vypadá budějcké vlakové nádraží jako nepoužívaná chátrající budova. Velmi brzy by se ale měla tato skutěčnost změnit. Nádraží totiž čeká rekonstrukce, která by se měla běhe první poloviny příštího roku realizovat.

„Vše jde podle plánu. Jednání se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) jsou už velmi intenzivní a konkrétní,“ uvedl hned na začátek náměstek pro dopravu Viktor Lavička (ANO).

Rekonstrukce by měla podle SŽDC začít do poloviny příštího roku. „Aktuálně se na Ministerstvu dopravy schvaluje záměr projektu. Po jeho schválení bude dokončeno zpracování Dokumentace pro stavební povolení a na podzim letošního roku pak předpokládáme podání žádosti o stavební povolení,“ uvedla tisková mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová. Tendr na zhotovitele stavby by chtělo SŽDC vypsat ještě do konce roku.

Kompletní rekonstrukce nebude levnou záležitostí. Předpokládané náklady jsou zhruba 580 milionů korun. „Bude se rekonstruovat celá výpravní budova včetně navazujících přízemních křídel pod 1. nástupištěm. Bude se opravovat fasáda, střecha, interiéry včetně oživení stávajících nevyužitých prostor a přilehlé plochy,“ popsala plány Pistoriusová.

Nově se navrhuje také hlavní příchod do budovy směrem k Lannově třídě, který bude navazovat na modernizované zázemí pro cestující a komerční prostory včetně dalších služeb pro cestující.   

Rekonstrukce výpravní budovy půjde ruku v ruce s revitalizací okolí nádraží. Vzniknout by zde mělo parkoviště pro imobilní občany, prostor pro zásobování a cyklověž.

Rekonstrukce novorenesanční budovy z roku 1908 kvitují i lidé. „No už je nejvyšší čas, vždyť je to hrozná ostuda tohle. Na té budově se podle mě roky nic nedělalo a taky je to poznat. Člověk aby se bál, že vám tady spadne na hlavu kus omítky nebo nějaká cihla,“ popsala pětašedesátiletá Marie Ondrášková.

Modernizace budějckého nádraží je podle Pistoriusové pro SŽDC jednou z prioritních akcí na jihu Čech pro příští rok. „Vedle staveb IV. tranzitního železničního koridoru a optimalizace a elektrizace trati mezi Veselím a Velenicemi, je to další z významných projektů, které aktuálně připravujeme,“ uzavřela mluvčí.

Rekonstrukci už si budova vlakového nádraží opravdu zaslouží.Rekonstrukci už si budova vlakového nádraží opravdu zaslouží.Rekonstrukci už si budova vlakového nádraží opravdu zaslouží.Rekonstrukci už si budova vlakového nádraží opravdu zaslouží.Rekonstrukci už si budova vlakového nádraží opravdu zaslouží.

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vláděČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

sobota, 17. srpna 2019, 20:01Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek...

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidíKlíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

sobota, 17. srpna 2019, 17:54Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o