Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Na agrosalonu začala průvodem oslava Národních dožínek

sobota, 24. srpna 2019, 19:06

Příchodem dožínkového průvodu a poděkováním zemědělcům začala v Českých Budějovicích oslava Národních dožínek. Premiér Andrej Babiš šel v průvodu, ve kterém kromě mažoretek, jezdkyň na koních nebo sokolníků s dravci nesl jeden z účastníků také živého jezevce. Na slavnostní zahájení na pódiu v Pivovarské zahradě ale premiér nedorazil, podle organizátorů se vydal po vlastní ose na prohlídku agrosalonu.

„Je to den, kdy se snažíme svým způsobem vyjádřit poděkování všem těm, kteří se starají o naše žaludky, o to, že vůbec žijeme,“ řekl na úvod primátor Budějc Jiří Svoboda.

Připojila se také hejtmanka Jihočeského kraje. „Děkuji vám za práci i vytrvalost, kterou máte, i když, bohužel, část naší populaci si myslí, že kuřata rostou v supermarketu. Těm bych ráda vzkázala, že za tím stojí práce konkrétních lidí, pot a mozoly. Ale zároveň i radost z odvedené práce a dosažených výsledků. Přeji vám, aby vám ta radost vydržela,“ dodala Ivana Stráská.

Zemědělcům poděkoval i ministr zemědělství Miroslav Toman nebo prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. „Jsem rád, že Země živitelka se stává každý rok úspěšnější a úspěšnější. Jsem tady od začátku a vidím jenom to, že jsou nejenom plné stánky, ale plné cesty lidí, kteří chtějí vidět zemědělskou techniku, chtějí vidět výrobky, chtějí vidět produkty,“ dodal prezident komory.

Ministr Toman se vymezil proti "zeleným aktivistům", kteří podle něj chtějí mluvit do toho, jak by se zemědělci měli o půdu a krajinu starat. „Děkuji, že si zachováváte zdravý a selský rozum. České zemědělství je v dobré kondici,“ doplnil Toman.

Dodal, že zemědělci přistupují k životnímu prostředí stále více šetrněji. „Je třeba zdůraznit pokles používání pesticidů z roku na rok. Používají se nové metody při pěstování, plečkování a tak dále. Podobných věcí je spousta a jenom záleží na tom, jestli to někdo chce slyšet,“ uvedl Toman.

Podle Agrární komory ČR byla letos úroda podobná průměru posledních deseti let, meziročně sklizeň obilovin vzrostla o osm procent. I tak je tím pádem lepší než v posledních letech, kdy zemědělci dostávali od státu kompenzace za škody způsobené suchem.

Na agrosalonu, který potrvá do úterý 27. srpna, se představuje téměř 600 vystavovatelů. Letošní podtitul agrosalonu je Výzvy českého zemědělství. Vystavovatelé na akci obsadili zhruba 15 hektarů areálu. Akci každoročně navštíví více než 100 tisíc lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto Radek Šíma

Štítky zemědělství, Andrej Babiš, Země živitelka,

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřelaBabišova francouzská restaurace zavřela

Babišova francouzská restaurace zavřela

Dnes, 12:52Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše...

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTKFotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Dnes, 12:04Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPDSoud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Dnes, 10:58Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o