Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Za pitnou vodu si od příštího roku připlatíme

středa, 18. září 2019, 14:58

Cena pitné vody, kterou Jihočeský vodárenský svaz vyrábí a prodává především městům a obcím, vzroste od příštího roku o 2,06 procenta. Za metr krychlový pitné vody zaplatí města 16,78 korun místo dosavadních 16,44 korun. Meziročně se tak cena zvýší o 34 haléřů za tisíc litrů.

„Našim základním cílem je dlouhodobá stabilita odvětví v regionu a vytváření podmínek pro to, aby obce a města měly ve svých cenových kalkulacích prostor vytvářet si dostatek zdrojů na údržbu a obnovu svého vodohospodářského majetku. Proto naše zvýšení nedosahuje ani oznámené inflace v zemi. Na druhé straně také rozsáhlá vodárenská soustava, kterou spravujeme a provozujeme, potřebuje finanční zdroje nejen na zjištění běžného provozu, ale i na obnovu a investice. Právě příjem z vyrobené a distribuované vody je naším jediným příjmem.“ vysvětluje Antonín Princ, předseda představenstva Jihočeského vodárenského svazu.

Nejvyšší nákladovou položku tvoří nákup povrchové vody, elektřiny, chemikálií, mzdy a odvody zaměstnanců a odpisy. A také zákonná povinnost vytvářet prostředky na obnovu vodohospodářského majetku, především přes 550 kilometrů dlouhé vodárenské soustavy, ve výši zhruba 113 milionů korun ročně.

Očekává se, že Jihočeský vodárenský svaz letos vyrobí a prodá 16 milionů metrů krychlových vody. V roce 2020 by to mělo být 16,24 milionů metrů krychlových. Největší podíl na spotřebě mají Budějce a Táborsko. Významnými odběrateli vody ze soustavy se stávají také průmyslové areály.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky voda, správa, České Budějovice, zdražení

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Dnes, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Dnes, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Dnes, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o