Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Oslavujeme 25 let svobody. Můžeme o ni přijít?

čtvrtek, 13. listopadu 2014, 12:32

Bereme ji jako jistotu a málokdo si dokáže připustit, že by tomu tak nemělo být i nadále. Řeč je o svobodě. Že je křehká a vyžaduje péči, upozorňuje 27 Jihočechů, kteří dali dohromady prohlášení nazvané Budějovická výzva. V pondělí si jejich slova vyslechli návštěvníci studentského kostela.

„Řada společenských otřesů, ale i individuálních osudů minulých desetiletí nám dokazuje, jak lehce o svobodu přijít můžeme a jak přetěžce ji musíme opět získávat. Protože svoboda není samozřejmost. Je to dar, kterým mohou být mnozí obdarováni, ale ne každý ho unese. Cesta ke svobodě a k jejímu udržení vede skrze každého z nás. Je to cesta sebeúcty a důstojného života. Pokud touto cestou půjdeme, daleko snáze budeme schopni odmítnout proradnost, hloupost a aroganci těch, jejichž jednání nás má zavést do nesvobody,“ uvádí se mimo jiné ve výzvě.

Připojit se k ní může kdokoliv. Prvními signatáři Budějovické výzvy jsou emeritní biskup Jiří Paďour, diplomat Petr Kolář, senátor Jiří Šesták, rektor Libor Grubhoffer nebo spisovatel David Jan Žák.

Právě v těchto dnech si celá republika připomíná významné výročí, které se svobodou souvisí - 17. listopad 1989. Včera se na Piaristickém náměstí uskutečnilo vzpomínkové shromáždění, na které navázala tradiční mše při svíčkách.

V pondělí odstartoval cyklus několika kulturních akcí s názvem 25 svobody v Českých Budějovicích, který nabízí výstavy, živou muziku i besedy. Vrcholem bude festival na náměstí, který se uskuteční přímo 17. listopadu. Zahraje třeba Hudba Praha či Katapult.

Hořký podtón bude mít výstava Oldřicha Škáchy, kterou naleznete v Galerii Měsíc ve dne. Ačkoliv se na ní podílel, vernisáže se již bohužel nedožil.

„S přípravou výstavy jsme začali s Oldřichem Škáchou na začátku letošního roku, bohužel v dubnu neočekávaně ve věku dvaasedmdesáti let zemřel. Po smrti celou Škáchovu sbírku fotografií zakoupila Knihovna Václava Havla. Ale protože naše výstava se koncipovala za jeho života, můžeme naši kolekci vystavit. Výstavou jsme udělali radost i jeho blízkým. Zahájí ji autorův dlouholetý kamarád spisovatel Jiří Stránský, přijede celoživotní partnerka Marie Fantišová a sestra Květa, která od roku 1969 žije v Německu,“ řekla Eliška Štěpánová z galerie Měsíc ve dne.

Zajímavé akce se ale konají po celých jižních Čechách. Fanoušci undergroundu by například měli zamířit do Horní Plané, kde 25 let od pádu železné opony oslaví v pátek 14. listopadu. Jak? Za zvuků pořádné undergroundové hudby. V sále místního infocentra zaburácí kultovní Bratři Karamazovi. Než se opřou do svých nástrojů, budou organizátoři promítat dobové záběry Plastic People Of The Universe.

Den na to se můžete zastavit v nedalekém Českém Krumlově, ve kterém se od 17 hodin uskuteční setkání na náměstí. Na pódiu zahrají místní muzikanti písně Karla Kryle, Jaroslava Hutky či Jarka Nohavici. Těšit se můžete na Karla Dvořáka, Luboše Hrdličku či třeba dětský sbor Medvíďata. Chybět nebude ani projekce dokumentu Sametový Krumlov - 25 let poté.

Legendární skladby Karla Kryla si budete moci poslechnout 16. listopadu také v budějcké Horké Vaně, ve které se od 19.30 hodin uskuteční Koncert pro Karla Kryla. A když už zmiňujeme kultovního muzikanta, nemůžeme si odpustit zmínku, že zhruba před měsícem zahrála v pražské Lucerně legendární Joan Baez, která všem vyrazila dech interpretací skladby Bratříčku, zavírej vrátka.

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předemSouzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Dnes, 11:38Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana,...

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcemPodle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Dnes, 10:11Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva...

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráciZeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Dnes, 09:18Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o