Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V areálu Zoo Ohrada vyrostla obydlí pro další zvířata

čtvrtek, 4. července 2013, 07:33

Na nová setkání s dalšími více než třiceti druhy zvířat se můžou těšit všichni návštěvníci, kteří od července zavítají do Zoo Ohrada na Hluboké. Noví obyvatelé však budou do nově vybudovaného areálu na ploše jeden a půl hektaru přijíždět postupně. Ne všechna zvířata je snadné získat.

Výstavba nových expozic horské fauny, velkých šelem Palearktu, stepí a terária trvala od prosince roku 2011 do letošního června. Projekt Nová setkání spolufinancovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj stál 42 milionů korun a je největší stavbou v historii zahrady, kterou v roce 1937 založil kníže Adolf Schwarzenberg společně se svou manželkou v parku u loveckého zámku Ohrada.

„Podařilo se nám zakončit dlouhodobou výstavbu zoo, která trvá od roku 2003. Nyní už zbývá kromě několika drobností dobudovat expozici vlků, rysů a jeřábů,“ řekl v sobotu po slavnostním přestřižení pásky ředitel Zoo Ohrada Vladimír Pokorný. „Stavba měla skončit ještě o měsíc dříve, bohužel průběh zimy a jara nám nepřál. Proto se podařilo i zvířata získat na poslední chvíli,“ dodal.

Nově vybudovaný areál čítá dvanáct expozic, ve kterých budete moci vidět například medvěda hnědého - plavého, kamzíka horského, orla skalního, rosomáka, panenské jeřáby, perské gazely džejran nebo mrchožrouta. Největším tahákem zpočátku rozhodně bude roční mládě tygra ussurijského, které v závěru minulého týdne dorazilo na Hlubokou ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem.

„Tygr je zatím vyplašený, takže si bude čtrnáct dní zvykat a pak až ho vypustíme do výběhu. Dostali jsme ho zadarmo v rámci spolupráce zoo. Až k němu příští rok získáme samičku, mláďat se později opět budeme zbavovat bezplatně,“ sdělil vedoucí zoologického oddělení Zoo Ohrada Ivan Kubát o prvním obyvateli expozice s názvem velké šelmy Palearktu. „Naše zoo se specializuje na zvířata z Evropy a Asie, a právě této části se zoograficky říká palearktická oblast. Tygr pochází z její nejvýchodnější části,“ vysvětlil zástupce ředitele a vedoucí vzdělávacího oddělení Roman Kössl.

Členy horské fauny na Hluboké budou od podzimu kamzíci a svišti, ve veliké voliéře jsou už nyní k vidění orli. Rosomák dorazí do zoo za dva týdny z Anglie, po vyřízení všech formálních záležitostí další z moskevského chovu. Step představující prostředí, které začíná daleko na východ od naší republiky a pokračuje až do Mongolska, zase přivítá plazy.

„V historii zoo jsme postavili teprve druhý pavilon. Po jihoamerickém pavilonu Matamata, který byl otevřen před dvěma roky, je tenhle jiný, trochu zvláštní. Jsou v něm plazi, kteří žijí ve střední Evropě, jižní Evropě a také střední Asii. Ještě ho ale musíme dokončit,“ uvedl Kössl.

Snad největší problém mají Hlubočtí se získáním medvěda hnědého. „Vymysleli jsme si totiž takový druh medvěda, abychom ho mohli množit. Jedná se o nejmenšího z hnědých medvědů, takzvaného plavého, který ve střední a západní Evropě není. Má ho jen několik zahrad bývalého Sovětského svazu,“ řekl Ivan Kubát.

Medvěd plavý patří společně s pandou mezi nejpřísněji chráněná zvířata na světě, a tak ho zástupci hlubocké zoologické zahrady můžou sehnat jen ve střední Asii. „Tyto státy však moc nechápou, že existuje nějaká dohoda o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících zvířat. Už nám z Taškentu dorazila fotka prvního mláděte, které můžeme mít. Chtějí nám ho dát, jenže to musíme mít nejdřív ošetřené právně a získat ho legálně. Jeden medvěd by snad mohl být na podzim, další během příštího roku,“ doplnil vedoucí zoologického oddělení.

„Příchod medvěda plavého domlouváme již přes rok. Jen pro zajímavost - v zahradě, odkud ho chceme dovézt, se během roku změnil šestkrát ředitel. Po dvou až třech měsících tedy neustále začínáme s novými jednáními,“ popsal složitou spolupráci se zoologickou zahradou v Uzbekistánu ředitel Zoo Ohrada Vladimír Pokorný.

Do výběhu tygra ussurijského ještě o víkendu mohli návštěvníci

Otevření expozice Nová setkání v Zoo Ohrada

středa, 3. července 2013, 23:25

Voliéra pro orly skalníJeden z prvních obyvatel nového areálu Zoo Ohrada - panenský jeřábStarosta Hluboké Tomáš Jirsa střihá pásku při otevření areálu Nová setkání, vedle něj ředitel Zoo Vladimír Pokorný

Kam dál?

Před Gerberou byl po 45 letech odhalen Zborovský pomníkPřed Gerberou byl po 45 letech odhalen Zborovský pomník

Před Gerberou byl po 45 letech odhalen Zborovský pomník

středa, 3. července 2013, 11:49Mezi knihovnou a BB Centrem Gerbera se v úterý dopoledne odehrála výjimečná událost. V parku byla...

Zachránci lidských životů při povodni byli oceněniZachránci lidských životů při povodni byli oceněni

Zachránci lidských životů při povodni byli oceněni

pondělí, 1. července 2013, 14:56Celkem jedenáct lidí převzalo v pátek večer od Jiřího Zimoly Ocenění hejtmana Jihočeského kraje....

Thoma: Při schvalování a konání protestu radnice nepochybilaThoma: Při schvalování a konání protestu radnice nepochybila

Thoma: Při schvalování a konání protestu radnice nepochybila

pondělí, 1. července 2013, 10:00Primátor města Juraj Thoma tvrdí, že českobudějovická radnice nepochybila při schvalování a konání...

O čem píše Drbna.cz

První termín přijímacích zkoušek byl dosud úspěšnějšíPrvní termín přijímacích zkoušek byl dosud úspěšnější

První termín přijímacích zkoušek byl dosud úspěšnější

Dnes, 11:33Mezi průměrnou úspěšností z prvního a druhého termínu jednotných přijímacích zkoušek na maturitní...

Ochladí se až příští víkend, kdy přijde místy vydatný déšťOchladí se až příští víkend, kdy přijde místy vydatný déšť

Ochladí se až příští víkend, kdy přijde místy vydatný déšť

Dnes, 08:54Teplé počasí vydrží i v následujících dnech, podle meteorologů bude v příštím týdnu až nezvykle...

Focení samotné je jednoduché. Těžší je dostat do tváře modelky výraz, říká Richard NowakFocení samotné je jednoduché. Těžší je dostat do tváře modelky výraz, říká Richard Nowak

Focení samotné je jednoduché. Těžší je dostat do tváře modelky výraz, říká Richard Nowak

sobota, 20. dubna 2019, 17:00Před objektivem Richarda Nowaka stála už řada celebrit. O kvalitách tohoto budějckého profíka tak...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o