Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V Budějcích platí od dubna novelizovaná psí vyhláška

čtvrtek, 4. dubna 2013, 15:46

„Azore, k noze, no tak, nevytahuj to vodítko, víš, že nesmí být delší než metr! A nekoukej vyčítavě, tady prostě běhat volně nemůžeš!“ Možná právě tyto věty budou majitelé psů říkat poměrně často. Od 1. dubna 2013 platí v Budějcích novelizovaná vyhláška, která vymezuje povinnosti pejskařů.

Schválení vyhlášky předcházela zhruba půlroční příprava, jejíž součástí byla i diskuze s veřejností, v níž byly přijímány a hodnoceny připomínky veřejnosti. Konečná verze novelizované budějcké „psí vyhlášky“ byla odsouhlasena zastupitelstvem města na zasedání 14. března letošního roku.

Co nového vyhláška budějckým pejskařům určuje? Nejdřív se podívejme na pravidla, která se nemění a zůstávají v platnosti.

Pes musí být vždy na vodítku v historickém centru města - tedy na náměstí Přemysla Otakara II. a v okolních ulicích, včetně parku Na Sadech. Dále je zakázán volný pohyb psů bez vodítka v chráněné oblasti Vrbenských rybníků.

Striktní zákaz vstupu psů platí na dětských hřištích, pískovištích, veřejných koupalištích a sportovištích. Tato místa jsou vždy zřetelně označena piktogramem. Všichni psi při pohybu na veřejných prostranstvích musí mít vždy evidenční známku.

A nyní se podívejme na novinky v novelizované vyhlášce. Pes musí být vždy na vodítku v Lannově třídě, v parku Háječek, na Sokolském ostrově a na stezkách pro cyklisty a chodce. Na těchto stezkách nesmí být délka vodítka mezi majitelem psa a psem delší než jeden metr.

Další změna nastala v době platnosti evidenční známky - ta bude vždy jen roční (držitel psa obdrží vždy novou známku oproti zaplacení poplatku za daný rok). Ve vyhlášce je výslovně stanovena povinnost majitele sbírat exkrementy svého psa. Porušení této i dalších povinností bude pokutováno městskými policisty.

Možná si mnohý pejskař povzdechne, že život je prostě pes a bude vyhlášku vnímat jako omezující, určitě ji ale uvítají ti, kterým psí exkrementy na chodnících a trávnících (právem) vadí. Jaký bude mít vyhláška skutečný efekt a zda nečistot v budějckých ulicích ubyde, to ukáže až čas.

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadůFinanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

čtvrtek, 19. září 2019, 09:45Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou...

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojíČeska pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

čtvrtek, 19. září 2019, 09:42Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací...

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodujíPRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

čtvrtek, 19. září 2019, 09:15Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o