Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Veřejná diskuze k protiromským protestům situaci neuklidnila

středa, 10. července 2013, 07:29

Včerejší veřejná diskuze k problematice soužití s Romy a k nepokojům na sídlišti Máj ve Sportovní hale měla podle pořadatele – Města České Budějovice – přispět k uklidnění situace. Přinesla ale víc otázek, než odpovědí...

Přestože hned v úvodu moderátoři vyzvali více než 800 zúčastněných k příspěvkům bez emocí, právě emoce celé veřejné setkání charakterizovaly. Jejich obsah předznamenal hned první diskutující, který zástupcům města a policie položil základní otázku.

„Jak je možné, že asi 400 Romů terorizuje ostatních 20 000 obyvatel Máje?“, ptal se první řečník a jeho otázka byla provázena potleskem – ze strany města ale zůstala bez odpovědi.

Následující diskuzní příspěvky se týkaly jak konkrétních příkladů dlouhodobě problematického soužití – hluk, vulgarity, vandalismus, pouliční kriminalita, obavy obyvatel o bezpečnost, tak aktuálních protestů. Otázky směřovaly k intenzitě a oprávněnosti policejních zákroků, ale také k pořádkové a preventivní činnosti Policie ČR a Městské policie České Budějovice na sídlišti Máj.

„Co mi řeknete k tomu, že mého kamaráda srazil policista v civilu k zemi, vytáhl na něj obušek, jak je možné, že chráníte ty, kteří způsobují problémy a napadáte nás, kteří se jen bráníme?“, ptal se další z diskutujících.

Některé otázky směřovaly k primátorovi Juraji Thomovi – diskutující zajímalo, proč řekl, že na Máji vlastně žádné problémy nejsou a neví nic o tom, že by tamní obyvatelé byli nespokojeni. K tomu primátor Thoma uvedl.

„Neřekl jsem, že nejsou problémy, řekl jsem, že v Budějovicích to není jako v Chánově nebo Matiční ulici.“ Tato odpověď sklidila bouři nevole většiny lidí v sále, stejně jako odpověď na otázku, proč byl na mítinku ve Volfově ulici v sobotu 6. června. J. Thoma konstatoval, že na mítinku nebyl, pouze hovořil s několika obyvateli Volfovy ulice.

Na otázku, proč nepřišel mezi účastníky protestu na náměstí Přemysla Otakara II v sobotu 6. června primátor neodpověděl. Reakcí v sálu byly mimo jiné výzvy, aby si Thoma zkusil několik týdnů na Máji ve Volfově ulici bydlet a objevily se i hlasité výzvy, aby primátor odstoupil ze své funkce.

Jeden z dotazů se týkal také incidentu, který se odehrál v neděli 7. června ve Volfově ulici – podle diskutujícího mělo jít o napadení ženy obyvateli romské národnosti, věc byla řešena Policií ČR. Policejní ředitel Radomír Heřman na příspěvek reagoval odpovědí, že o nedělním incidentu nic neví. Na připomínku, že by vědět měl, protože ke konfliktu přijelo nejméně 10 policejních aut odpověděl, že mu podléhá 50 policejních okrsků a nemůže mít přesný přehled, co se ve kterém děje.

Záznam z veřejné diskuze si můžete pustit zde!

V dlouhé řadě čekajících na přístup k mikrofonu byly zastoupeny obě skupiny občanů.

„Chci vám říct, že nejsme takoví, jak o nás říkáte, já taky pracuju a tady se chci hlavně zeptat, jak dlouho ještě musím schovávat svoje děti, tři dni jsme museli být doma zavření bez jídla!“, zaznělo v emotivním příspěvku jedné z diskutujících romské národnosti.

„A já bych tady chtěla poděkovat všem policajtům, že nás ve Volfově ulici chrání a taky panu primárovi Thomovi, že se nás zastal“, sdělila o něco později další diskutující žena.

Emoce provázely příspěvek staršího obyvatele sídliště, který popisoval konflikt s romskými mladíky, kteří konflikt vygradovali nakopnutím jeho psa (pražského krysaříka), který na následky útoku uhynul. Po třech měsících policie případ uzavřela s tím, že pachatel je neznámý.

Potleskem sál podpořil také příspěvek zhruba dvacetileté dívky, která upozornila na fakt, že sobotního protestu se neúčastnili extremisté z jiných měst, jak bylo policií uváděno, ale především nespokojení občané sídliště. Na příspěvek odpovídal Martin Souček, vedoucí odboru jihočeské pořádkové policie.

„Ano, protestu se zúčastnili místní občané a jejich agresivita nás překvapila. Doporučil bych, aby se občané příště podobných akcí nezúčastnili.“ Martin Souček následně přislíbil zlepšení policejních kontrol a zvýšení počtu policejních hlídek na Máji i realizaci kroků, které by měly vést k lepší informovanosti obyvatel sídliště – například zřízení speciální webové stránky Máj.

„To už jste měli udělat dávno a dnes jsme tady nemuseli být“, reagovali hlasitě někteří účastníci diskuze.

V debatě zazněly i další náměty a otázky – například jaké má občan právo okřiknout romské děti, které na dětském hřišti křikem ruší obyvatele okolních domů. Jedna z diskutujících popisovala své zkušenosti ze soužití v jednom domě s rodinou romského koordinátora a také upozornila na skutečnost, že jí iniciovaná petice, poukazující na dlouhodobé problémy, zůstala ze strany města nevyřešena.

Na to primátor J.Thoma uvedl, že petice byla adresována Krajskému úřadu Jihočeského kraje, město ji pouze dostalo na vědomí, proto ji neřešilo.

Neřešení dlouhodobých problémů – hlavní leitmotiv situace, kterou veřejná diskuze rozhodně neuklidnila – na nejbližší dny je nahlášeno dalších pět akcí.

Veřejná diskuze ve Sportovní hale, Budějce 8.7.2013Veřejná diskuze ve Sportovní hale, Budějce 8.7.2013Veřejná diskuze ve Sportovní hale, Budějce 8.7.2013Veřejná diskuze ve Sportovní hale, Budějce 8.7.2013Veřejná diskuze ve Sportovní hale, Budějce 8.7.2013Veřejná diskuze ve Sportovní hale, Budějce 8.7.2013Veřejná diskuze ve Sportovní hale, Budějce 8.7.2013Veřejná diskuze ve Sportovní hale, Budějce 8.7.2013Veřejná diskuze ve Sportovní hale, Budějce 8.7.2013

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslnáBabiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

neděle, 22. září 2019, 17:13Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého...

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadechV Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

neděle, 22. září 2019, 09:26Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do...

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětemLidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

neděle, 22. září 2019, 09:20Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o