Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Do Čech přicházejí vlci skrze pohoří i literaturu, vznikající kniha mapuje jejich minulost i současnost

úterý, 29. ledna 2019, 06:54

O návratu velkých šelem do české krajiny se v poslední době hodně diskutuje. Poodhalit návrat vlků do naší přírody a přiblížit tato zvířata lidem se pokusí i právě vznikající kniha Přicházejí vlci.

Fascinace krásným zvířetem i kontroverzní pohled na jeho návrat vedl Karolínu Wellartovou a Jiřího Beneše k vytvoření publikace, na které právě pracují. Dokončena by měla být v září. Kniha se bude věnovat právě návratu na jedné straně obdivované a na druhé nenáviděné šelmy do české krajiny.

Aktuální informace o knize můžete sledovat na facebookové stránce Přicházejí vlci.

„Zpracování poslouží jako obrazové kompendium, tedy příručka, pro širokou veřejnost,“ uvádí Karolína Wellartová. Přestože nepůjde o pohádkové vyobrazení vlka, jak ho známe třeba z červené krakulky, text bude svěží, jednoduchý a zároveň poutavý, aby mu porozuměli všichni čtenáři, mladší i starší. Přesto v textu objevíte pouze relevantní informace. „Všechny události vylíčené v knize jsou reálné. Vycházíme z obrovského množství zpráv, které česká média a ochránci přírody o „našich“ vlcích pravidelně zveřejňují,“ vysvětluje Jiří Beneš.

Kronika v moderním pojetí

Kniha tak bude vlastně kronikou plnou kreseb, které upoutají pozornost, ale zároveň čtenáři přinesou zajímavé a nové informace o vlcích. Právě ilustrace budou v díle stěžejní. Za jejich tvorbou jsou ale hodiny práce. „Vytvořit jedinou stránku trvá přibližně týden. Vše vzniká ručně perem a štětcem,“ prozrazuje autorka.

Pro Karolínu Wellartovou bude kniha zároveň splněným snem. Přestože ilustrovala již mnoho literárních děl, poprvé to bude její vlastní kniha. „Jako milovník literatury jsem vždy toužila vytvořit něco vlastního. Ale nikdy jsem předtím necítila tu speciální příležitost a nadšení, které mám teď. Může za to převážně seznámení s Jirkou. Když potkáte někoho, kdo je stejný nadšenec jako vy, pak je spolupráce a touha vytvořit něco nového nevyhnutelná,“ říká Wellartová s nadšením.

Autorka ilustrací Karolína Wellartová dokáže zachytit jakékoliv zvíře

Cesta k pochopení 

Vlk si v dnešní společnosti hledá své místo opravdu těžko. Mnoha lidmi je nenáviděn a nejraději by ho z povrchu zemského vymýtili. Proti se staví ochránci a milovníci přírody. Kniha Přicházejí vlci by tak mohla veřejnosti přinést nový pohled na vlky a poodhalit, čím jsou doopravdy.

„Nemyslím si, že lidé, kteří nemají v lásce vlky, by po přečtení naší knihy změnili názor. Mohli by se ovsem dozvědět něco nového, co by jim pomohlo k pochopení, k poznání tohoto zvířete,“ komentuje autor Jiří Beneš. Publikace by tak podle něj měla primárně být kvalitním zdrojem informací.

Kniha rozhodně nebude první „vlčí literaturou“ u nás. O vlky se dlouhé roky zajímá například autor Jaroslav Monte Kvasnica. Přesto ale knižní dílo Přicházejí vlci nabídne nový pohled na toto téma. „Každoročně vyjde spousta vědeckých prací zaměřených na nejrůznější aspekty ze života vlků. Stejně tak lze prostým monitoringem tisku rozpoznat, že je vlčí téma pro média velmi vděčné. Je v něm romantika, konflikt, porozumění, láska i čirá nenávist. Ovšem stále chybí chronologicky seřazené ty nejdůležitější události související se znovuosidlováním vlků některé z jejich původních domovin,“ popisuje autor a dodává, že text bude obohacen o atraktivní ilustrace, a navíc bude psaný laickým jazykem srozumitelným pro všechny členy rodiny.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Karolína Wellartová

Štítky kniha, Přicházejí vlci, Jiří Beneš, Karolína Wellartová, literatura, vlk,

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg MěšťákDenně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Dnes, 09:50I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny....

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či bramboryCibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Dnes, 09:45Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a...

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematikyPlaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

sobota, 24. srpna 2019, 17:02Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o