Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Státní maturita bude mít pouze jednu úroveň

úterý, 17. července 2012, 18:49

Maturitní zkouška bude mít i nadále společnou státní část, ale ta bude mít jenom jednu úroveň obtížnosti u všech zkoušek. Povinně budou maturovat studenti ze dvou předmětů: z českého jazyka a z cizího jazyka nebo z matematiky.

Ministr školství Petr Fiala (nez.) v úterý představil změny, které se týkají státních maturit v následujících dvou letech. Její povinnou část budou studenti skládat ze dvou předmětů, které budou mít pouze jednu úroveň obtížnosti.

„Maturujícím ušetříme nadbytečný stres a komplikace," slibuje si od změn Fiala.

Maturitní zkouška bude mít i nadále společnou státní část, ale ta bude mít jenom jednu úroveň obtížnosti u všech zkoušek. Povinně budou maturovat studenti ze dvou předmětů: z českého jazyka a z cizího jazyka nebo z matematiky.

Zkouška z českého jazyka se bude skládat z didaktického testu, písemné části a ústní části. Písemnou a ústní část budou hodnotit učitelé na školách. Didaktický test bude stejně jako letos zadávat a hodnotit CERMAT.

Koncept zkoušky z cizího jazyka zůstane stejný jako v roce letošním. Zkouška bude tedy obsahovat didaktický test, písemnou a ústní část. Hodnotící proces zůstane stejný jako pro rok 2012.

Matematika se bude zkoušet didaktickým testem v jedné úrovni obtížnosti. Ministerstvo však na doporučení pracovní skupiny chce didaktický test rozšířit o větší počet otevřených úloh a navýšit i čas před začátkem zkoušky. Způsob zadávání upraví ministerstvo prováděcím předpisem.

Nově by měl žák obdržet maturitní vysvědčení ihned po úspěšném složení poslední zkoušky. Harmonogram přezkumného řízení bude nastaven tak, aby žák, který v něm prospěl, obdržel vysvědčení ještě před zápisem na vysokou školu.

„Předpokládáme, že ušetříme několik desítek milionů korun," domnívá se ministr.

Změny navrhla pracovní skupina, kterou ministr sestavil po neúspěchu letošních státních maturit. V čtrnáctičlenné komisi usedli ředitelé gymnázií a středních škol, předsedové několika školských asociací, členové krajských rad pro školství i politici. V komisi byl například ředitel Prvního obnoveného reálného gymnázia (PORG) Václav Klaus, stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek nebo poslanec TOP 09 Jan Smutný.

Napsala Karolina Brožová, Mediafax

Kam dál?

Na VŠTE se bude nově učit doprava a přepravaNa VŠTE se bude nově učit doprava a přeprava

Na VŠTE se bude nově učit doprava a přeprava

středa, 4. července 2012, 14:06Technologie dopravy a přepravy se stane od podzimu, kdy začíná akademický rok 2012/2013, novým...

Názory na písmo Comenia Script jsou rozporuplnéNázory na písmo Comenia Script jsou rozporuplné

Názory na písmo Comenia Script jsou rozporuplné

neděle, 24. června 2012, 19:51„Jakým písmem budeš raději psát? Jednoduchým strohým, nebo obtížným krásným?“ Tato otázka bude...

Třiatřicet školáků dostane prestižní jazykový certifikátTřiatřicet školáků dostane prestižní jazykový certifikát

Třiatřicet školáků dostane prestižní jazykový certifikát

úterý, 19. června 2012, 08:24Předání jazykových certifikátů mezinárodních zkoušek Cambridge English Young Learners a...

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Brněnští senioři se v Domově Kosmonautů mohou těšit na novou terasu a komunitní sálVIZUALIZACE: Brněnští senioři se v Domově Kosmonautů mohou těšit na novou terasu a komunitní sál

VIZUALIZACE: Brněnští senioři se v Domově Kosmonautů mohou těšit na novou terasu a komunitní sál

Dnes, 11:19Senioři v Domově Kosmonautů ve Starém Lískovci se mohou těšit na nové prostory. Město schválilo...

V Liberci se chystá natáčení seriálu s Kylem MacLachlanem a Sofií Helin. Hledá se komparsV Liberci se chystá natáčení seriálu s Kylem MacLachlanem a Sofií Helin. Hledá se kompars

V Liberci se chystá natáčení seriálu s Kylem MacLachlanem a Sofií Helin. Hledá se kompars

Dnes, 10:32Produkční společnost Cinenord Company připravuje seriál Atlantic Crossing. Příběh norské korunní...

Češka zadržená s heroinem dostala v Pákistánu trest přes osm letČeška zadržená s heroinem dostala v Pákistánu trest přes osm let

Češka zadržená s heroinem dostala v Pákistánu trest přes osm let

Dnes, 10:08Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku zadrženou loni v lednu na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o