Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 
Budějcká Drbna

Státní maturita bude mít pouze jednu úroveň

úterý, 17. července 2012, 18:49

Maturitní zkouška bude mít i nadále společnou státní část, ale ta bude mít jenom jednu úroveň obtížnosti u všech zkoušek. Povinně budou maturovat studenti ze dvou předmětů: z českého jazyka a z cizího jazyka nebo z matematiky.

Ministr školství Petr Fiala (nez.) v úterý představil změny, které se týkají státních maturit v následujících dvou letech. Její povinnou část budou studenti skládat ze dvou předmětů, které budou mít pouze jednu úroveň obtížnosti.

„Maturujícím ušetříme nadbytečný stres a komplikace," slibuje si od změn Fiala.

Maturitní zkouška bude mít i nadále společnou státní část, ale ta bude mít jenom jednu úroveň obtížnosti u všech zkoušek. Povinně budou maturovat studenti ze dvou předmětů: z českého jazyka a z cizího jazyka nebo z matematiky.

Zkouška z českého jazyka se bude skládat z didaktického testu, písemné části a ústní části. Písemnou a ústní část budou hodnotit učitelé na školách. Didaktický test bude stejně jako letos zadávat a hodnotit CERMAT.

Koncept zkoušky z cizího jazyka zůstane stejný jako v roce letošním. Zkouška bude tedy obsahovat didaktický test, písemnou a ústní část. Hodnotící proces zůstane stejný jako pro rok 2012.

Matematika se bude zkoušet didaktickým testem v jedné úrovni obtížnosti. Ministerstvo však na doporučení pracovní skupiny chce didaktický test rozšířit o větší počet otevřených úloh a navýšit i čas před začátkem zkoušky. Způsob zadávání upraví ministerstvo prováděcím předpisem.

Nově by měl žák obdržet maturitní vysvědčení ihned po úspěšném složení poslední zkoušky. Harmonogram přezkumného řízení bude nastaven tak, aby žák, který v něm prospěl, obdržel vysvědčení ještě před zápisem na vysokou školu.

„Předpokládáme, že ušetříme několik desítek milionů korun," domnívá se ministr.

Změny navrhla pracovní skupina, kterou ministr sestavil po neúspěchu letošních státních maturit. V čtrnáctičlenné komisi usedli ředitelé gymnázií a středních škol, předsedové několika školských asociací, členové krajských rad pro školství i politici. V komisi byl například ředitel Prvního obnoveného reálného gymnázia (PORG) Václav Klaus, stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek nebo poslanec TOP 09 Jan Smutný.

Napsala Karolina Brožová, Mediafax

O čem píše Drbna.cz

ANALÝZA: Nejliberálnější europoslance měli Svobodní a ODSANALÝZA: Nejliberálnější europoslance měli Svobodní a ODS

ANALÝZA: Nejliberálnější europoslance měli Svobodní a ODS

Dnes, 09:37Nejliberálnějšími europoslanci, kteří podporovali decentralizaci nebo volný trh, byli v končícím...

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínkuBývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

středa, 22. května 2019, 15:59Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD...

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil byMíra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

středa, 22. května 2019, 15:23Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o