Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Záchranka na jihu Čech je v ohrožení, lékaři chtějí přidat

čtvrtek, 21. dubna 2011, 13:34

Doktoři z českobudějovické nemocnice, kteří vypomáhají na záchranné službě Jihočeského kraje, odmítají sloužit služby a dali výpověď. Požadují navýšení hodinových mezd, na což nyní vedení ZZS nemá prostředky.Pokud lékaři skutečně odejdou, hrozí záchrance omezení, až kolaps.


Současná situace by ve stávajícím režimu vydržela maximálně tři týdny, poté by musely být služby zřejmě omezeny.

Ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý nyní řeší, jak situaci zvládnout. Celkem mu na stole leží 20 výpovědí doktorů, kteří odmítají brát náročnější služby za nižší peníze na výjezdových stanovištích ZZS.

„Budějovičtí lékaři podali výpovědi proto, že pro ně naše nabídnutá částka nebyla uspokojivá,“ uvedl Slabý.

Záchranka se spolu s jihočeským krajem dohodla, že všem externím lékařům, kteří služby na záchrance slouží, navýší k dosavadní hodinové mzdě, dalších 30 korun. Lékařům to ale nestačí, požadují nejméně stokorunu. Chtějí tak mít alespoň 400 korun za hodinu služby.

Pokud se s nimi vedení záchranné služby nedohodne, už od května by nastala redukce služeb. Pravděpodobně by se musela omezit služba na výjezdových stanovištích v Trhových Svinech, Soběslavi, Suchdole nad Lužnicí a v Týně nad Vltavou. Právě v Týně by redukce služeb mohla být problémem. Jde o druhé největší město v budějovickém okrese. Vzdálenost města nedaleko Jaderné elektrárny Temelín je 35 kilometrů z Českých Budějovic, Písku i Tábora, dojezdová vzdálenost by proto z jiného místa nemusela vždy znamenat dodržení dojezdového času 15 minut.

Už před čtyřmi lety hrozilo, že Týn přijde o záchranku částečně nebo zcela. Až petice a protesty místních, kteří sehnali okolo čtyř tisíc podpisů, situaci zachránila.

"Nedovedeme si představit, že by zde měla být záchranka omezena nebo třeba nedej bože omezena. Je tu víc než potřeba. Osobně jsem ji mnohdy potřebovala a řada lidí, co znám. V okolí je Temelín, mnoho okolních obcí a myslím si, že jsou tu sanity využity maximálně," myslí si obyvatelka Týna nad Vltavou Věra Mašková.

Jihočeská záchranka bojuje o přežití už proto, že jí stát letos zkrátil peníze do rozpočtu. Na zvýšení platů potřebuje v letošním roce sehnat minimálně 25 milionů korun. Bez toho hrozí citelné omezení provozu.

"Musíme situaci vyřešit a s lékaři z nemocnice se prostě musíme dohodnout. Není možné, aby se služby nějak radikálně omezovaly, důležité je, aby se služby podařilo zajistit, stejně jako péči o pacienty," uvedla pro agenturu náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská (ČSSD).

Dle jejího názoru by měly jít peníze do záchranky od pojišťoven. Kraj nyní už pokrývá přes 70 procent nákladů Zdravotnické záchranné služby.

autor: René Kekely

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají býtVIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

pondělí, 19. srpna 2019, 14:33Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc...

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodláČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

pondělí, 19. srpna 2019, 14:05Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby...

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korunLimit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

pondělí, 19. srpna 2019, 13:59Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o