Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Nemocnice nejspíš pokoří rekord v počtu odběrů krve

středa, 5. prosince 2012, 09:52

Transfúzní oddělení Nemocnice České Budějovice letos pravděpodobně dosáhne rekordního počtu odběrů krve, bezmála 19 tisíc. Přesto lékaři uvítají každého nového dárce. Potřeba transfúzních přípravků a plazmy pro dále vyráběné krevní deriváty totiž neustále roste.

Počet prvodárců, neboli nových dárců krve, se dlouhodobě pohybuje zhruba na úrovni deseti procent. Z toho vyplývá, že stabilní dárci jsou odebíráni častěji než v minulosti.

„Snažíme se proto odběry maximálně přizpůsobit potřebám nemocnic. Na internetu zveřejňujeme aktuální potřeby odběrů v týdenních intervalech a k přihlášeným dárcům operativně přizváváme dárce podle aktuální potřeby. Preferujeme, aby doba skladování krve byla co nejkratší a maximálně přizpůsobená potřebám nemocnic,“ uvedl primář Transfúzního oddělení Nemocnice České Budějovice MUDr. Petr Biedermann.

Zejména dárci, kteří jsou schopni reagovat na akutní potřebu nemocnic a na vyzvání se dostavit, jsou pro lékaře a zejména pro pacienty skutečným ´klenotem´. Především v létě se totiž dramaticky zvyšuje počet těžce zraněných lidí po úrazech různého druhu. Ti jsou navíc soustřeďováni v českobudějovickém traumacentru, kde pak potřeba krve prudce roste.

„Jedna velká havárie, kdy je více zraněných, už dokáže situaci vychýlit z normálu. Pak oslovujeme registrované dárce a za jejich krev jsme vděčni víc, než kdykoli jindy,“ poznamenal Biedermann.

Růst počtu dárců i odběrů je naprosto nezbytnou potřebou celého jihočeského zdravotnictví. Českobudějovická nemocnice disponuje celou řadou specializovaných center (traumacentrum, kardiocentrum apod.), kde jsou léčeni nejtěžší pacienti z celého regionu a která mají vysoké nároky na spotřebu krve.

Transfúzní oddělení Nemocnice České Budějovice navíc zásobuje základními krevními přípravky nejen svou domovskou nemocnici, ale také nemocnice v Českém Krumlově, Prachaticích a Strakonicích. Speciálními přípravky pak zásobuje i další nemocnice v Jihočeském kraji. V případě nutnosti i nemocnice v Plzeňském kraji a na Vysočině.

„V této souvislosti zde existuje jedno velké ale. V současné době jsou všichni těžcí pacienti ze všech okresů kraje soustředěni do Českých Budějovic. Výroba transfúzních přípravků pro ně je ale uskutečňována z velké části pouze prostřednictvím dárců z Českobudějovicka, takže českobudějovičtí dárci jsou častěji odebíráni, než dárci z jiných oblastí regionu. Domnívám se proto, že do budoucna by tato zátěž měla být rovnoměrněji rozložena,“ dodal primář MUDr. Biedermann.

Informace pro dárce krve

Dárcem krve může být každý, kdo v den odběru vyhoví kriteriím zdravotní způsobilosti, které posoudí lékař transfuzního oddělení na základě vyplnění dotazníku, laboratorního vyšetření a zdravotní prohlídky.

Noví dárci se mohou k odběru předem objednat na telefonních číslech transfúzního oddělení 387 873 333 - 5, kde dostanou podrobné informace a termín odběru. Objednat se zájemci mohou také prostřednictvím emailu na adrese odbery@nemcb.cz.

Místo odběrů
Stanice dárců krve - Nemocnice České Budějovice, a.s., ulice L. B. Schneidera, České Budějovice

Termíny odběrů
Pondělí: 6.30 -11.00 hodin
Úterý: vyhrazené odběry - svoz dárců krve z jiných okresů
Středa: vyhrazené odběry - autologní odběry, výjezdové odběry dle plánu ve Strakonicích
Čtvrtek: 6.30 - 11.00, 14.00 - 17.00 hodin
Pátek: 6.30 - 11.00 hodin

Statistika dárcovství

Rok Počet dárců Noví dárci Odběry celkem
2005 9 277 871 15 825
2006 9 182 664 15 913
2007 9 220 835 15 803
2008 9 458 929 16 804
2009 9 841 1 231 18 276
2010 10 284 1 215 18 531
2011 10 086 812 17 262

Tisková zpráva Nemocnice České Budějovice, a.s.

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Dnes, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Dnes, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Dnes, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o